Samsung Galaxy On6 Price in Bangladesh (BDT 14,400). This smartphone comes 4G Networks, (4GB, 3GB) RAM and (32GB, 64GB) ROM, 5.6 inch AMOLED Display, 13MP Rear and 8MP Selfie Camera, Android v8.0 (Oreo), Octa core CPU, Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery.
| Name | Samsung Galaxy On6 |
|---|---|
| Price | Tk. 14,400 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.6 inches, 79.6 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~294 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes, Up to 5 Finger |
| Display Density | 293 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/1.9 |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 149.3 x 70.2 x 8.2 mm (5.88 x 2.76 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Body Build | Plastic body |
| Body Color | Black, Gold, Blue |
| Launch Announcement | July, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released July, 2018 |
| OS Version | Android 8.0 (Oreo) OS |
|---|---|
| GPU | Mali-T830 MP1 |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| Memory Internal | 32GB, 64GB |
|---|---|
| Memory External | MicroSD, Support up to 256GB (dedicated slot) |
| Ram | 3GB, 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Fm Radio | Yes with Recording |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint /rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS/threaded view, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Koria |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player, - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, - Photo/video editor, - Document viewer |