Samsung Galaxy M21s Phone price in Bangladesh is à§³22,990. This Smart Phone comes with 6.4 inches Super AMOLED Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 48MP+8MP+5MP Primary and 20MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy M21s Phone is powered by 6000mAh Li-Ion Battery.
| Name | Samsung Galaxy M21s |
|---|---|
| Model | Galaxy M21s |
| Price | à§³22,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~403 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 420 nits max brightness (advertised) |
| Primary Camera | 48MP 8 MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP |
| Camera Features | HDR |
| Video | 1920x1080 @ 30 fps |
| Body Dimensions | 159 x 75.1 x 8.9 mm (6.26 x 2.96 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Body Color | Midnight Blue, Raven Black |
| Launch Announcement | July, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Exp July, 2020 |
| Operating System | Android 10.0; One UI 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Chipset | Exynos 9611 (10nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512GB |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | A2DP |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|