Samsung Galaxy M14 price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart Phone comes with 6.6 inches TFT LCD Display with v and Internal Storage 64GB,128GB ROM. It's features 50MP+5MP+2MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Samsung Galaxy M14 is powered by 5000 mAh battery.
| Name | Samsung Galaxy M14 |
|---|---|
| Model | Galaxy M14 |
| Price | Up Coming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 400 ppi density |
| Display Screen Protection | - Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 50MP 5MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Touch to focus |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 165.1 x 76.4 x 8.8 mm (6.5 x 3.01 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Body Build | Glass Front (Gorilla Glass 5), Plastic Frame, Plastic Back |
| Body Color | Black, White, Blue & Peach |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 - 64 bit |
| Chipset | Exynos 850 (8nm) |
| Memory Internal | 64GB,128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB,6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | Yes, with RDS, recording |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Compass / Magnetometer Sensor |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Made By | Korea |
|---|