Samsung Galaxy F02s price in Bangladesh is 12,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.5 inches PLS IPS Display with 3GB, 4GB RAM and Internal Storage 32GB, 64GB ROM. It's features 13MP+2MP+2MP Primary and 5MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy F02s is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Samsung Galaxy F02s |
|---|---|
| Model | Galaxy F02s |
| Price | Tk 12,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | PLS IPS |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, f/2.2, (wide), AF 2MP, f/2.4, (macro) 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP, f/2.2 |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p @30fps, 1920�1080 pixels |
| Body Dimensions | 164.2 x 75.9 x 9.1 mm (6.46 x 2.99 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Black, Blue, Red |
| Launch Announcement | EXP. 05 April 2021 |
|---|---|
| Launch Date | EXP. April 2021 |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| Memory Internal | 3GB, 4GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 32GB, 64GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Koria |
|---|