Samsung Galaxy A92 price in Bangladesh is à§³50,000. This Smart Phone comes with 6.7 inches Super AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 256GB ROM. It's features 48MP+8MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy A92 is powered by 4400mAh Li-Poly (Lithium Polymer) Battery.
| Name | Samsung Galaxy A92 |
|---|---|
| Model | Galaxy A92 |
| Price | à§³50,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 48MP, f/2.0, (wide), 1/2 |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | Panorama, HDR |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Color | Angel Gold, Ghost White, Phantom Black |
|---|---|
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Memory Internal | 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, ANT+ |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|