Samsung Galaxy A73 5G price in Bangladesh is à§³69,999. This Smart Phone comes with 6.7 inches Super AMOLED Plus with 8GB, 12GB RAM and Internal Storage 256GB ROM. It's features 64MP+16MP+5MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy A73 5G is powered by 5200 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Samsung Galaxy A73 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy A73 5G |
| Price | à§³69,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72 |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| Body Dimensions | 165 x 77.4 x 8.1 mm (6.50 x 3.05 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| Body Color | Black; other colors |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2020 |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core processor |
| GPU | ARM Mali-G78 M10 GPU |
| Chipset | Exynos 1080 (5nm) |
| Memory Internal | 256GB ROM |
|---|---|
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|