Samsung Galaxy A61 price in Bangladesh is à§³28,130. This Smart Phone comes with Inches Super AMOLED Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 48MP+8MP+5MP Primary and 20MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy A61 is powered by 4000 mAh Li-Ion battery .
| Name | Samsung Galaxy A61 |
|---|---|
| Model | Galaxy A61 |
| Price | à§³28,130 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.4 Inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 Pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~393 PPI |
| Primary Camera | 48MP 8MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP Primary Camera |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Build | Front glass, plastic body |
|---|---|
| Body Color | Midnight Black, Glaze White, Deep Silver |
| Launch Announcement | 2019, October |
|---|---|
| Launch Date | Coming Soon |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | 2.2Ghz Octa Core |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Snapdragon 855 Plus |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD card (supports up to 512GB) (dedicated slot) |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging MP3/WAV/eAAC+/FlAC player MP4/H.265 player Photo/video editor Document viewer |