Samsung Galaxy A34 price in Bangladesh is 53,999 BDT. This Smart Phone comes with 6.55 inches IPS LCD Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 48MP+2MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Samsung Galaxy A34 is powered by Li-Poly 5000 mAh battery.
| Name | Samsung Galaxy A34 |
|---|---|
| Model | Galaxy A34 |
| Price | Tk 53,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches, 102.0 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 48MP 8MP 5MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP, f/2.2, (wide) |
| Camera Features | HDR, Panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 164.2 x 76.1 x 9.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Body Color | Startrails Blue |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 11, One UI 3.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core processor |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 720 |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot), up to 256GB |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|