Samsung Galaxy A31 5G price in Bangladesh is à§³25,000. This Smart Phone comes with 6.4 inches Super AMOLED Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 48MP+8MP+5MP+5MP Primary and 20MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy A31 5G is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Samsung Galaxy A31 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy A31 5G |
| Price | à§³25,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 411 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 8MP 5MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @120fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 159.3 x 73.1 x 8.6 mm (6.27 x 2.88 x 0.34 in) |
|---|---|
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Body Color | Prism Crush Black, Prism Crush Blue, Prism Crush Red, Prism Crush White |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. July, 2021 |
| Operating System | Android 10.0; One UI 2.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz & 6x1.7 GHz) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| Memory Internal | 64GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Li-Poly Battery |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Wireless Charging | Yes |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint Sensor Position: Under Display |