Samsung Galaxy A24 price in Bangladesh is 37,999 BDT. This Smart phone with 6.5 Inches AMOLED Display with 4GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 50MP+5MP+2MP Primary and secondary 13MP Camera. This Samsung Galaxy A24 is powered by Non-removable Li-Po Battery.
| Name | Samsung Galaxy A24 4G |
|---|---|
| Model | Galaxy A24 4G |
| Price | Tk 37,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 101.8 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~406 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~406 ppi density) |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 50MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 5MP, f/2.2, 123Ëš (ultrawide), 1/5 |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP, f/2.0, (wide) |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 162.1 x 77.6 x 8.3 mm (6.38 x 3.06 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Black; other colors |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 13, One UI 5.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Ram | 4GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | 25W wired |