Samsung Galaxy A23 5G price in Bangladesh is 30,000 BDT. This Smart phone comes with 6.6 inches PLS LCD Display with 4GB, 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB ROM. It's features 50MP+5MP+2MP+2MP Primary and secondary 32MP Camera. This Samsung Galaxy A23 5G is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Samsung Galaxy A23 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy A23 5G |
| Price | Tk 30,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66 - USA |
| Network 5G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 2, 5, 30, 66, 77 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | PLS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 50MP 5MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP 8MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR HDR |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 165.4 x 76.9 x 8.4 mm (6.51 x 3.03 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Body Color | Black, White, Peach, Blue |
| Launch Announcement | 2022, August 05 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, September 02 |
| Operating System | Android 12, One UI 4.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB, 6GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer (USA only) Virtual proximity sensing |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Black, White, Peach, Blue |