Samsung Galaxy A12 price in Bangladesh is à§³14,999. This Smartphone comes with 5.7 inches IPS LCD Display with 2GB RAM and Internal Storage 16GB ROM. It's features 16MP+2MP Primary 13MP Selfie Camera. This Samsung Galaxy A12 powered by 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery.
| Name | Samsung Galaxy A12 |
|---|---|
| Model | Galaxy A12 |
| Price | à§³14,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.7 inches, 14.48 cm |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 16MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Black, White, Blue, Red |
|---|
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2.2 GHz, Dual-core, Cortex A73 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7885 |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint -side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Color: Black, White, Blue, Red |