Realme X30 price in Bangladesh is à§³27,345. This Smart Phone comes with 6.4 inches IPS LCD Display with 6GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP+2MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Realme X30 is powered by 4000 mAh Li-Ion (Lithium Ion) Battery.
| Name | Realme X30 |
|---|---|
| Model | X30 |
| Price | à§³27,345 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches (83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, (wide) 8MP, f/2.3, 13mm 2MP, f/2.4, 1/5 |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.0, 1/2.8 |
| Camera Features | HDR. panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Build | Front glass, back glass aluminum frame |
|---|---|
| Body Color | Pearl White, Pearl Blue |
| Launch Announcement | Rumored |
|---|---|
| Launch Date | Exp 2020, September |
| Operating System | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Chipset | Qualcomm SDM730G Snapdragon 730G (10 nm) |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|