Realme V5 Pro Phone price in Bangladesh is à§³27,000. This Smart Phone comes with 6.5 inches Super AMOLED Display with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB, 256GB ROM. It's features 48MP+8MP+2MP+2MP Primary and 16MP Selfie Camera. This Realme V5 Pro Phone is powered by 4500 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Realme V5 Pro |
|---|---|
| Model | V5 Pro |
| Price | à§³27,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 405 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3, 480 nits typ. brightness (advertised) 90Hz refresh rate |
| Primary Camera | 48MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 160.8 x 75.2 x 8.5mm |
|---|---|
| Body Weight | 194 gram |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Body Color | Just Black, Just White |
| Launch Announcement | December, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Coming Soon Exp release December, 2020 |
| Operating System | Android 10, Realme UI |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57MP4 |
| Chipset | MediaTek MT6873 Dimensity 800 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Messaging | SMS threaded view, MMS, Email, Push Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Made By | China |
|---|