Realme Q3i 5G price in Bangladesh is 15,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.5 inches IPS LCD Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 48MP+2MP+2MP Primary and 16MP Selfie Camera. This Realme Q3i 5G is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Realme Q3i 5G |
|---|---|
| Model | Q3i 5G |
| Price | Tk, 15,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~405 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.09 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.5 mm (6.40 x 2.94 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Body Color | Supersonic Blue, Supersonic Black |
| Launch Announcement | 22 April 2021 |
|---|---|
| Launch Date | EXP. August 2021 |
| Operating System | Android 11, Realme UI 2.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|