Realme GT Neo 6 SE 5G price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart phone with 6.8 Inches AMOLED Display with 8GB, 12GB, 16GB RAM and Internal Storage 256GB, 512GB, 1TB ROM. It's features 64MP+12MP+8MP Primary and secondary 32MP Camera. This Realme GT Neo 6 SE 5G is powered by 5000 mAh Li-po Non-Removable Battery.
| Name | Realme GT Neo 6 SE |
|---|---|
| Model | GT Neo 6 SE |
| Price | Upcoming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 490 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 64MP 12MP 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Body Dimensions | 163.9 x 75.8 x 8.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 189 g (7.02 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Purple, Black, White |
| Launch Announcement | Comming soon |
|---|---|
| Launch Date | Comming soon |
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 2 |
| Memory Internal | 256GB, 512GB, 1TB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB, 16GB RAM |
| Battery Type | Non-Removable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Li-po Non-Removable Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | 24-bit/192kHz audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Loudspeaker Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Jack |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Yes (dual side) |