Realme GT Neo 5 price in Bangladesh is à§³37,915. This Smart Phone comes with 6.7 inches Super AMOLED Display with 8GB,12GB RAM and Internal Storage 256GB,512GB ROM. It's features 50MP+8MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Realme GT Neo 5 is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Realme GT Neo 5 |
|---|---|
| Model | GT Neo 5 |
| Price | à§³37,915 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM,HSDPA ,LTE,SA/NSA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Display Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 394 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 50MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 163.3 x 75.6 x 8.2 mm |
|---|---|
| Body Weight | 188 g |
| Body Color | Black; other colors |
| Launch Date | 2023, August |
|---|
| Operating System | Android 13 |
|---|---|
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8100 |
| Memory Internal | 256GB , 512GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB , 12GB |
| Battery Type | Li-po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|