Realme GT Neo 3 150W price in Bangladesh is 50,000 BDT. This Smart phone has 6.7 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 256GB ROM including 50+8+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Realme GT Neo 3 150W is powered by 4500 mAh Battery.
| Name | Realme GT Neo 3 150W |
|---|---|
| Model | GT Neo 3 150W |
| Price | Tk 50,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Display Type | AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~394 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 50MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 163.3 x 75.6 x 8.2 mm (6.43 x 2.98 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Body Color | Plain Black (Asphalt Black), Silverstone White (Sprint White), Le Mans Blue (Nitro Blue), Naruto edition |
| Launch Announcement | 22 March 2022 |
|---|---|
| Launch Date | Exp. August 2022 |
| Operating System | Android 12, Realme UI 3.0 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8100 (5 nm) |
| Memory Internal | 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|