Realme GT Master price in Bangladesh is à§³34,990. This Smart Phone comes with 6.43 inches Super AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP Primary and 16MP Selfie Camera. This Realme GT Master is powered by 4300 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Realme GT Master |
|---|---|
| Model | GT Master |
| Price | à§³34,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Pixel Density | ~409 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Front Camera | 32MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.74 |
| LED flash, HDR, panorama | |
| 4K@30fps |
| Body Dimensions | 159.2 mm x 73.5 mm x 8.0/8.7 mm (depending on color) |
|---|---|
| Body Weight | 174/178 g (depending on color) (6.14 oz) |
| Body Color | Gray, White, Aurora |
| Launch Announcement | 21 July 2021 |
|---|---|
| Launch Date | EXP. August 2021 |
| Operating System | Android 11, Realme UI 2.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 670 Prime & 3x2.2 GHz Kryo 670 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 670 Silver) |
| GPU | Adreno 642L |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|