Realme C35 price in Bangladesh is 16,999 BDT. This Smart Phone comes with 6.5-inch IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB,128GB ROM. It's features 50MP+2MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Realme C35 is powered by 5000 mAh Li-Polymer Battery.
| Name | Realme C35 |
|---|---|
| Model | C35 |
| Price | Tk 16,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
|---|---|
| Display Size | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi density |
| Primary Camera | 50MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Face Detection autofocus, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), 4X Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Exposure compensation, ISO control |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 164.5 x 76 x 9.1 mm (6.48 x 2.99 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Body Build | Glass Front, Plastic Frame & Back |
| Body Color | Glacier Blue, Metal Gray |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 - 64 bit |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| Memory Internal | 64GB/128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Unspecified |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Rear Mounted |
|---|---|
| Messaging | - SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|