Realme C25 price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart Phone comes with 6.5 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 48MP+2MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Realme C25 is powered by 6000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Realme C25 |
|---|---|
| Model | C25 |
| Price | à§³ 15,490 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~270 ppi density |
| Primary Camera | 48MP, (wide), PDAF 2MP, f/2.4, (macro) 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Color | Cross Black, Cross Blue |
|---|---|
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Launch Announcement | EXP. 21 March 2021 |
|---|---|
| Launch Date | EXP. March 2021 |
| Operating System | Android 10, Realme UI |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G70 (12 nm) |
| Memory Internal | 64GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|