Realme C16 price in Bangladesh is 17,000 BDT. This Smart phone comes with 6.5 inches IPS LCD Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 16MP+8MP+2MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Realme C16 is powered by 6000 mAh Battery.
| Name | Realme C16 |
|---|---|
| Model | C16 |
| Price | Tk 17,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE 1,3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi density |
| Display Screen Protection |
| Primary Camera | 16MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 164.4 x 75.9 x 9.1mm |
|---|---|
| Body Weight | 196 gram |
| Body Color | Seagull Grey, Marine Blue |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Not announced |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| OS Version | 10 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|