Realme C11 Price in Bangladesh (BDT 10,000). This smartphone comes 4G Networks, 2GB RAM and 32GB ROM, 6.5 inches IPS LCD Display, (12MP+2MP) Dual Rear and 5MP Selfie Camera, Android 10 OS, Octa-core CPU, 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery.
| Name | Realme C11 |
|---|---|
| Model | C11 |
| Price | Tk 10,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, (wide), PDAF 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/5 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Body Color | Green. Grey |
| Launch Announcement | Exp. announcement 2020, June 30 |
|---|---|
| Launch Date | Rumored. Exp. release 2020, July 01 |
| Operating System | Android 10, realme UI 1.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.3 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| Memory Internal | 32GB eMMC 5.1 |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Charging 10W |