Realme 7i price in Bangladesh is 18,000 BDT. This Smartphone has 6.5 inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP+2MP Primary and 16MP Selfie Camera. This Realme 7i is powered by Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery.
| Name | Realme 7i |
|---|---|
| Model | 7i |
| Price | Tk 18,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.1 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS 1080p@30/120fps |
| Body Color | Blue, Dark Green |
|---|
| Launch Announcement | September 17, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | September 17, 2020 |
| Operating System | Android 10, Realme UI |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | 5000 mAh |
|---|---|
| Battery Capacity | Non-removable Li-Po |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|