Realme 7 Pro Price in Bangladesh à§³27,990. This smartphone comes 4G Networks, 6GB RAM and 64GB ROM, 6.67 inches IPS LCD capacitive Display, (64MP+12MP+8MP+2MP) Quad Rear and (16MP+12MP) Selfie Camera, Android 10 OS, Octa-core CPU, Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery.
| Name | Realme 7 Pro |
|---|---|
| Model | 7 Pro |
| Price | à§³27,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 16.94 cm |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP 12MP 12MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP 12MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Various |
|---|
| Launch Announcement | July, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | July, 2020 |
| Operating System | Android 10, realme UI 1.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2.4 GHz, Single-core, Kryo 475 + 2.2 GHz, Single-core, Kryo 475 + 1.8 GHz, Hexa-Core, Kryo 475) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color:Various |