Realme 10 Pro Plus 5G price in Bangladesh is à§³27,000. This Smart Phone comes with 6.4 inches Super AMOLED DISPLAY with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 108MP+8MP+2MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Realme 10 Pro Plus 5G is powered by Li-Po 5000 mAh BATTERY.
| Name | Realme 10 Pro Plus 5G |
|---|---|
| Model | 10 Pro Plus 5G |
| Price | à§³27,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE/SA/NSA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 - Asia |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED, 1000 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 411 ppi density |
| Primary Camera | 108MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, f/2.5, (wide), 1/3.0 |
| Camera Features | LED flash, HDR. panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 160.6 x 73.9 x 8.1 mm (6.32 x 2.91 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Infinite Blue, Infinite Black, Punk Black, Illuminating Yellow |
| Launch Announcement | December, 2022 |
|---|---|
| Launch Date | March, 2022 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | 3.5mm Audio Jeck |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|