Oppo Reno8 Z 5G price in Bangladesh is 35,000 BDT. This Smart phone comes with 6.43 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 64MP+2MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Oppo Reno8 Z 5G is powered by 4500 mAh Battery.
| Name | Oppo Reno8 Z 5G |
|---|---|
| Model | Reno8 Z 5G |
| Price | Tk 35,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | SCHOTT Xensation Up Glass |
| Primary Camera | 64MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30/120fps, EIS 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.7 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| Body Color | Starlight Black, Dawnlight Gold |
| Launch Announcement | 2022, August 04 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, August 04 |
| Operating System | Android 12, ColorOS 12.1 |
|---|---|
| OS Version | Android 12, ColorOS 12.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB UFS 2.2 ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 33W, 31% in 15 min, 100% in 63 min (advertised) Reverse charging USB Power Delivery |