Oppo Reno8 T 5G price in Bangladesh is 45,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.7 Inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 100MP+2MP+2MP Primary and secondary 32MP Camera. This Oppo Reno8 T 5G is powered by Non-removable Li-Po 4800 mAh Battery.
| Name | Oppo Reno8 T 5G |
|---|---|
| Model | Reno8 T 5G |
| Price | Exp.Tk 45,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19 , 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~394 ppi density) |
| Display Screen Protection | Yes |
| Primary Camera | 108MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 162.3 x 74.3 x 7.7 mm (6.39 x 2.93 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 171 g (6.03 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black Starlight, Dawn Gold |
| Launch Announcement | 2023, February 01 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2023, February 10 |
| Operating System | Android 13, ColorOS 13 |
|---|---|
| OS Version | Android |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4800 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 67W wired, PD, 100% in 44 min (advertised) |