Oppo Reno6 Pro Plus 5G price in Bangladesh is à§³58,425. This Smart Phone has 6.55 inches AMOLED capacitive Display with 8GB, 12GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM including 50MP+13MP+16MP+2MP Main, 32MP Front camera. This Oppo Reno6 Pro Plus 5G is powered by Non-removable 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Oppo Reno6 Pro Plus 5G |
|---|---|
| Model | Reno6 Pro Plus 5G |
| Price | à§³58,425 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 32MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8 |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Camera Features | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Video |
| Body Color | Blue; other colours |
|---|
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2020 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|