Oppo Reno6 Pro 5G price in Bangladesh is à§³48,000. This Smart Phone comes with 6.55 inches Super AMOLED Display with 8GB, 12GB and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP+2MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Oppo Reno6 Pro 5G powered by 4500 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Oppo Reno6 Pro 5G |
|---|---|
| Model | Reno6 Pro 5G |
| Price | à§³48,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Density | ~402 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 160 x 73.1 x 7.6 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Black; other colors |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | EXP. August 2021 |
| Operating System | Android 11, ColorOS 11.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128/256GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8/12GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|