Oppo Reno6 5G price in Bangladesh is à§³37,000. This Smart Phone comes with 6.4 inches AMOLED capacitive Display with 8GB, 12GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP+2MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Oppo Reno6 5G is powered by 4300 mah Li-Poly Battery.
| Name | Oppo Reno6 5G |
|---|---|
| Model | Reno6 5G |
| Price | à§³37,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network 5G | 5G band 1(2100), 41(2500), 78(3500); SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 3.7/1.6 Gbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| Body Dimensions | 159.1 x 73.4 x 7.9mm |
|---|---|
| Body Weight | 172 g |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Body Color | Galaxy Dream (gradient white), Aurora Blue, Moonlight Night (black) |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2020 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core processor |
| GPU | Adreno 620 GPU |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4300 mah |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|