Oppo Reno5 Marvel Edition price in Bangladesh is 36,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.4 inches OLED capacitive Display with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 48MP+8MP+2MP+2MP Primary and 16MP Selfie Camera. This Oppo Reno5 Marvel Edition is powered by 4310 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Oppo Reno5 Marvel Edition |
|---|---|
| Model | Reno5 Marvel Edition |
| Price | Tk 36,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Color | Black, Silver, Purple |
|---|
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2021 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6779V Helio P95 (12 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4310 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|