Oppo Reno5 5G price in Bangladesh is à§³29,499. This Smart Phone comes with 6.43 inches AMOLED Display with 8GB,12GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP+2MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Oppo Reno5 5G is powered by 4300 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Oppo Reno5 5G |
|---|---|
| Model | Reno5 5G |
| Price | à§³29,499 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @120fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 159.1 x 73.4 x 7.9 mm (6.26 x 2.89 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Body Color | Blue; other colours |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December, 2020 |
| Operating System | Android 10, ColorOS 7.2 |
|---|
| Memory Internal | 128GB, 256GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB,12GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Charging | Fast charging 65W SuperVOOC 2.0 |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 65W SuperVOOC 2.0 |