Oppo Reno Price in Bangladesh (BDT 37,990). This smartphone comes 4G Networks, (6GB, 8GB) RAM and (128GB, 256GB) ROM, 6.4 inches AMOLED capacitive Display, (48MP+5MP) Dual Rear and 16MP Selfie Camera, Android 9.0 (Pie) OS, Octa-core CPU, 3765 mAh Li-Po Battery.
| Name | Oppo Reno |
|---|---|
| Price | Tk 37,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 101.0 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
|---|---|
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 48MP, f/1.7, 1/2.0 5MP, f/2.4, Depth sensor |
| Secondary Camera | Motorized pop-up 16MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Body Dimensions | 156.6 x 74.3 x 9 mm (6.17 x 2.93 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 185 g |
| Body Color | Fog Sea Green, Extreme Night Black, Nebula Purple, Pink Mist |
| Launch Announcement | April, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release April, 2019 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 |
| Memory External | No |
|---|---|
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3765 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint - under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 5V/4A 20W (VOOC Flash Charge) |
