Oppo Find X3 Pro price in Bangladesh is à§³94,000. This Smart Phone comes with 6.7 inches AMOLED Display with 12GB, 16GB RAM and Internal Storage 256GB, 512GB ROM. It's features 50MP+13MP+50MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Oppo Find X3 Pro is powered by 4500 mAh Battery.
| Name | Oppo Find X3 Pro |
|---|---|
| Model | Find X3 Pro |
| Price | à§³94,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Display Resolution | 1440 x 3216 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 526 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 50MP 13MP 50MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.4, (wide), 1/2.8 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @60fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 8 mm thickness |
|---|---|
| Body Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass), ceramic back or leather back, aluminum frame |
| Body Color | Black; other colors |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December, 2020 |
| Operating System | Android 11, ColorOS 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Memory Internal | 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB, 16GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|