Oppo F9 Pro Price in Bangladesh (BDT 26,990). This smartphone comes 4G Networks, (4GB, 6GB) RAM and 64GB ROM, 6.3 inches LTPS IPS LCD Display, (16MP+2MP) Dual Rear and 25MP Selfie Camera, Android 8.1 OS, Octa-core CPU, 3500 mAh Li-Po Battery.
| Name | Oppo F9 Pro |
|---|---|
| Price | Tk 26,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 - ColorOS 5.2 |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16MP, f/1.8, 1/3.1, 1.0µm, PDAF 2MP, f/2.4, depth sensor |
| Secondary Camera | 25MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8, 0.9µm |
| Body Dimensions | 156.7 x 74 x 8 mm (6.17 x 2.91 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Body Color | Sunrise Red, Twilight Blue, Starry Purple |
| Launch Announcement | August,2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released August,2018 |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB (dedicated slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3500 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging: VOOC Flash Charge 5V/4A 20W MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/FLAC player Document viewer Photo/video editor |