Oppo F15 Pro price in Bangladesh is à§³22,000. This Smart Phone comes with 6.4 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 256GB ROM. It's features 48MP+13MP+8MP+2MP Primary and 16MP Selfie Camera. This Oppo F15 Pro is powered by 4025 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) Battery.
| Name | Oppo F15 Pro |
|---|---|
| Model | F15 Pro |
| Price | à§³22,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touch screen |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48MP, f/1.8, 26mm (wide) 8MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2MP, f/2.4, 1/5 |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1 |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 7.9 mm thickness |
|---|---|
| Body Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Body Build | Matel |
| Body Color | Dark Blue, Red, Blue |
| Launch Announcement | Coming soon |
|---|---|
| Launch Date | Exp March 2020 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| Memory Internal | 256GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4025 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | ingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|