Oppo A70 price in Bangladesh is 27,000 BDT. This Smart phone comes with 6.43 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 48MP+2MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Oppo A70 is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Oppo A70 |
|---|---|
| Model | A70 |
| Price | Tk 27,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 160.1 x 73.8 x 7.5 mm (6.30 x 2.91 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Body Color | Glowing Starry Black, Glowing Rainbow Silver |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 11, ColorOS 11.1 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|