Oppo A62 price in Bangladesh is 30,000 BDT. This Smart phone has 6.56 inches IPS LCD Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM including 48+5MP Primary and secondary 13MP Camera. This Oppo A62 is powered by 5200 mAh Battery.
| Name | Oppo A62 |
|---|---|
| Model | A62 |
| Price | Tk 30,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~269 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm (6.45 x 2.96 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Ocean Blue, Midnight Black |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|
| Operating System | Android 12, ColorOS 12.1 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|