Oppo A61 price in Bangladesh is 32,000 BDT. This Smart phone has 6.43 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM including 64+8+2MP Primary and secondary 32MP Camera. This Oppo A61 is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Oppo A61 |
|---|---|
| Model | A61 |
| Price | Tk 32,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Display Type | AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 156.8 x 72.1 x 7.6 mm (6.17 x 2.84 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Body Color | Black, Blue, Gold |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|
| Operating System | Android 11, ColorOS 12 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.9 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | UFS 2.1 |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|