Oppo A57e price in Bangladesh is 20,000 BDT. This Smart phone comes with 6.56 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 13MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Oppo A57e is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Oppo A57e |
|---|---|
| Model | A57e |
| Price | Tk 20,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 163.7 x 75 x 8 mm (6.44 x 2.95 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Glowing Black, Glowing Green |
| Launch Announcement | 2022, August 31 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, August 31 |
| Operating System | Android 12, ColorOS 12.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Memory Internal | 64GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 33W, 50% in 30 min (advertised) |