Oppo A53 5G price in Bangladesh is à§³18,000. This Smart Phone comes with 6.5 inches LTPS IPS LCD capacitive Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB ROM. It's features 16MP+2MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Oppo A53 5G is powered by 4000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Oppo A53 5G |
|---|---|
| Model | A53 5G |
| Price | à§³18,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 405 ppi density |
| Primary Camera | 16MP, f/2.2, (wide), PDAF 2MP, f/2.4, (macro) 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0, (wide) |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 162.2 x 75 x 7.9 mm (6.39 x 2.95 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Body Color | Black, White, Purple, Silver, Red |
| Launch Announcement | 18 December, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | 21 December, 2020 |
| Operating System | Android 10, ColorOS 7.2 |
|---|---|
| OS Version | MediaTek MT6853V Dimensity 720 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Memory Internal | 64GB, 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 4GB, 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint- (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|