Oppo A33 (2020) price in Bangladesh is 14,000 BDT. This Mobile Phone has 6.5 inches IPS LCD Display with 3GB, 4GB RAM and Internal Storage 32GB ROM. It's features 13MP+2MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Oppo A33 (2020) is powered by 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery.
| Name | Oppo A33 (2020) |
|---|---|
| Model | A33 (2020) |
| Price | Tk 14,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 105.5 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~259 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.06 2MP, f/2.4, (macro) 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.4, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Moonlight Black, Mint Cream |
|---|
| Launch Announcement | September 28, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | September 29, 2020 |
| Operating System | Android 10, ColorOS 7.2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 3GB, 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 18W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Moonlight Black, Mint Cream |