Oppo A21 2020 price in Bangladesh is à§³25,000. This Smart Phone comes with 5.7 inches S-IPS LCD Display with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 13MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Oppo A21 2020 is powered by 4000mAh Li-Ion Battery.
| Name | Oppo A21 2020 |
|---|---|
| Model | A21 2020 |
| Price | à§³25,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 5.7 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 13MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.2 |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Color | Deep sea blue, Cherry red, Pearl white |
|---|
| Launch Announcement | Coming Soon |
|---|---|
| Launch Date | Exp 2020, March |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP1 |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB (dedicated slot) |
| Ram | 6GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|