Oppo A18 price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart Phone comes with 6.52 inches IPS LCD DISPLAY with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 13MP+2MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Oppo A18 is powered by Li-Po 5000 mAh Battery.
| Name | Oppo A18 |
|---|---|
| Model | A18 |
| Price | Upcoming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network 5G | No |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
|---|---|
| Display Size | 6.52 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
| Primary Camera | 13MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 163.8 x 75.6 x 8.4 mm |
|---|---|
| Body Weight | 190 g |
| Body Build | - |
| Body Color | Pearl Blue, Space Silver, Crystal Black |
| Launch Announcement | March, 2023 |
|---|---|
| Launch Date | March, 2023 |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | mali-G57 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|