Oppo A57 5G price in Bangladesh is 20,000 BDT. This Smart phone comes with 6.56 inches IPS LCD Display with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 13MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Oppo A57 5G is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Oppo A57 5G |
|---|---|
| Model | A57 5G |
| Price | Tk 20,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm (6.45 x 2.96 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Black, Blue, Lilac |
| Launch Announcement | 2022, April 14 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, April 15 |
| Operating System | Android 12, ColorOS 12.1 |
|---|---|
| OS Version | Android 12, ColorOS 12.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek MT6833P Dimensity 810 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging |