OnePlus Nord price in Bangladesh is 37,500 BDT. This Smartphone comes with 6.44 inches Fluid AMOLED Display with 6GB, 8GB, 12GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB, 256GB UFS 2.1 ROM. It's features 48MP+8MP+5MP+2MP Primary 32MP+8MP Selfie Camera. This OnePlus Nord powered by 4115 mAh Non-removable Li-Po Battery.
| Name | OnePlus Nord |
|---|---|
| Model | Nord |
| Price | Tk 37,500 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 38, 39, 40, 41, 46 - India |
| Network 5G | 1, 3, 7, 28, 78 - Europe 78 - India |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.44 inches, 100.6 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~408 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | Dual-LED flash, HDR, panorama HDR |
|---|---|
| Secondary Camera | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Camera Features | |
| Video |
| Body Dimensions | 158.3 x 73.3 x 8.2 mm (6.23 x 2.89 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Body Color | Blue Marble, Gray Onyx |
| Launch Announcement | 2020, July 21 |
|---|---|
| Launch Date | 2020, August 04 |
| Operating System | Android 10, OxygenOS 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4115 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|