OnePlus Nord CE 5G price in Bangladesh is 30,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.43 inches AMOLED Display with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 64GB,128GB UFS 2.1 ROM. It's features 64MP+16MP+2MP Primary and 12MP Selfie Camera. This OnePlus Nord CE 5G is powered by 4500 mAh Li-Poly Battery.
| Name | OnePlus Nord CE 5G |
|---|---|
| Model | Nord CE 5G |
| Price | Tk, 30,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED, 90Hz, HDR10 |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8MP, f/2.3, 119Ëš (ultrawide) 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 7.9 mm thickness |
|---|---|
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Black |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | EXP. August 2021 |
| Operating System | Android 11, OxygenOS 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | under display |