OnePlus Nord 2 CE price in Bangladesh is à§³35,990. This Smart phone comes with 6.43 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM including 64MP+8MP+2MP. It's features and secondary 16MP Camera. This OnePlus Nord 2 CE is powered by 4500 mAh Battery.
| Name | OnePlus Nord 2 CE |
|---|---|
| Model | Nord 2 CE |
| Price | à§³35,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Display Type | AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 160.2 x 73.2 x 7.5 mm (6.31 x 2.88 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Color | Gray, Olive Green |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Not announced |
| Operating System | Android 12, OxygenOS 12 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Chipset | MediaTek MT6877 Dimensity 900 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|