OnePlus 8 Price in Bangladesh à§³54,990. This smartphone comes 5G Networks, (8GB, 12GB) RAM and (128GB, 256GB) ROM, 6.55 inches Fluid AMOLED Display, 48MP+16MP+2MP Triple Rear and 16MP Selfie Camera, Android 10.0; OxygenOS 10.0, Octa core CPU, 4300 mAh Non-Removable Li-Po Battery.
| Name | OnePlus 8 |
|---|---|
| Model | Plus 8 |
| Price | à§³54,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 46(5200), 66(1700/2100) - EU LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700 |
| Network 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 28(700), 78(3500); SA/NSA - EU 5G band 2(1900), 5(850), 41(2500), 66(1700), 71(600); SA/NSA - NA 5G band 78(3500); SA/NSA - IN 5G band 41(2500), 78(3500), 79(4700); SA/NSA - CN mmWave - Verizon exclusive |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 7.5 Gbps DL |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ 90Hz refresh rate |
| Primary Camera | 16MP, f/2.0, (wide), 1/3 |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual-LED flash, HDR, panorama Auto-HDR |
| Camera Features | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, Auto HDR, gyro-EIS 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Video |
| Body Dimensions | 160.2 x 72.9 x 8 mm (6.31 x 2.87 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Body Color | Onyx Black, Glacial Green, Interstellar Glow, Polar Silver |
| Launch Announcement | April 14, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released April 21, 2020 |
| Operating System | Android 10.0; OxygenOS 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB UFS 3.0 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 30W, 50% in 22 min (advertised) |